Mám to tak každý rok. Takže i tento – pozitivní, laskavý, hřejivý- rok 2020. Podzim je tu a na mě padne docela poctivá dávka melancholie, únavy, pocit demotivace a takové nějaké bezcílnosti. Vždycky jsem si myslela, že jsem divná, že to přece nikdo jinej nemá. Ale pak jsem si udělala nějaký ten průzkum a zjistila jsem, že na to v angličtině fakt existuje psychologický pojem – říká se tomu „autumn anxiety“ – tedy ,,podzimní úzkost“! A touhle sezónní deprésičkou náhodou trpí obrovská spousta lidí! Ale málokdo to přizná, protože je přece trapný ,,dělat z toho takovou vědu“. Třeba to máte taky tak, což? 🙂
Příroda umírá, venku je čím dál méně světla, děti jdou do školy, všude plno stresu, a někoho (jako, ehm, třeba mě) může i deprimovat blížící se příchod Vánoc a konec celého roku.
Přirozenou reakci těla na nedostatek světla asi dvakrát neočuráme. Ale i tak jsou tady supr čupr pomůcky, které nám, na počasí citlivějším lidem, mohou pomoct dostat se do lepší vnitřní pohody!
Pojďme se podívat na ty neejefektivnější a do moderního života nejlíp adaptovatelné:
1) Pohyb každý den
Dělejte každý den něco, i kdyby to znamenalo něco málo. Krátká procházka je super. Pět minut protažení ráno. Prostě, je třeba rozhýbat kýty!
2) Využijte světlo CO TO DÁ!
I to málo, co tam venku je, musíme plně využít! Běžte ven během dne a taky vždy když vyjde sluníčko! (pokud vám to dovolí práce samozřejmě, asi těžko budete vysvěletlovat šéfovi, že jste vypadli z důležitý schůzky, protože jste ,,naháněli světlo“ 🙂 )
3) Najděte si v tom něco spešl – něco, co nemůžete tak pěkně dělat v jiných sezónách
Pro mě je to např. ten pocit když jdu ze zimy dovnitř do voňavých kaváren, pěší túry (už není takovej hic, konečně!), pití horké čokolády doma, podzimní oblečení (co si budeme povídat, jedno z nejlepších 🙂 ), svíčky…
4) Zůstat aktivní
Práce na zajímavých projektech, začít nějaký kurz, začít hobby, něco co vás prostě donutí být aktivní, i kdyby to muselo být trošku na sílu. Já tomu říkám ,,burn fire from the inside“ 🙂
5) Sebe-péče jakožto součást kadodenní rutiny
V tomhle období je mnohem důležitější než kdy jindy. Péče o mysl, duši a tělo. Mysl můžete krmit třeba afirmacemi (mrkněte na můj předchozí článek o afirmacích), duši např. meditací a uměním, a tělo rozumně zdravou stravou a pohybem.
6) Napiště si seznam aktivit, které vám dělají dobře a přinášejí vám radost
Tenhle seznam si nalepte třeba na ledničku, ať to máte pěkně na očích. A vždycky, když se budete cítit podzimně sklesle, tak udělejte něco z tohohle seznamu.
Tak třeba vám něco z toho pomůže. Přidávám ještě fotku z našeho výletu v Lake District v severní Anglii, pro připomínku toho, jak krásná umí mít podzimní příroda=na všem se dá najít něco hezkého 🙂
Přeju vám co největší pohodu a pocit vnitřního štěstí!
PS: Pokud chcete, budu moc ráda když se podělíte o svoje vlastní zkušenosti s touhle podzimní šlamastikou 🙂
A.
Mluvis mi z duse! Ale ted uz se to trochu zlepsilo a presne jak rikas, vsimam si spis prirody a tak 🙂
Tak to jsem rada, jen tak dal!!! 🙂